Namiestnictwo Harcerek

zjedź w dół

Wiosenna Rzekotka we Wrocławiu

1-3.03.2019 Wrocław

Tegoroczna Rzekotka wiosenna odbyła się we Wrocławiu. Piątkowy wieczór był czasem przyjazdów. Rozegrany został turniej planszówek – nie obyło się bez zaciekłych walk podczas „Prawa Dżungli”.  Nie zabrakło również przestrzeni na rozmowy i odpoczynek. Każdy mógł naleźć taką aktywność, jakiej potrzebował.

 

 

 

Sobotę rozpoczęłyśmy wspólną Jutrznią, po której udałyśmy się na śniadanie. Byłyśmy podzielone na zastępy, w których w większości przypadków każda z nas była z innego środowiska. Poranny posiłek stanowił więc wspaniałą okazję do zapoznania się i rozmów. Następnie udałyśmy się na Mszę do Kościoła p.w. Bożego Ciała. Koncelebrowali ją Duszpasterz Krajowy – ks. Mariusz Sobkowiak oraz Duszpasterz Namiestnictwa Harcerek – ks. Grzegorz Basara. Po Mszy odbył się apel rozpoczynający nasze spotkanie, na którym mianowane zostały nowe asystentki Namiestniczki – Katarzyna Kaczmar została asystentką ds. Wielkich Harców Majowych 2020, Agnieszka Nowak ds. bazy „Aligator”, a Dorota Herdzik ds. obozów szkoleniowych „Jadwiga”.

Naszą pierwszą sobotnią konferencję prowadziła pani pedagog Aleksandra Orzechowska. Opowiedziała jak budować poczucie odpowiedzialności w naszych harcerkach oraz jak mądrze wyciągać konsekwencje i rozmawiać z dziewczynami. Nie zabrakło czasu na pytania i dyskusję. Później rozmawiałyśmy o aktywnościach i projektach, które obecnie są realizowane w zielonym namiestnictwie. Największym nadchodzącym wyzwaniem będą Wielkie Harce Majowe, których data została już oficjalnie ustanowiona na 2020 rok.

Popołudniowy blok zajęć rozpoczęłyśmy konferencją Katarzyny Szczypek o pracy z zastępowymi na różnym poziomie oraz o tym jak dostosować pracę do nierównego poziomu zastępów. Po wysłuchaniu części teoretycznej miałyśmy czas w zastępach na odniesienie się do problemów w naszych jednostkach i znalezienie ich rozwiązań. Następnie nasza Namiestniczka opowiedziała o rozwoju szefowych w zielonej gałęzi. Zaznaczyła, że bardzo ważna jest równowaga między naszym zaangażowaniem w ognisko, jednostkę i życie prywatne. Każdy z tych trzech aspektów jest ważny, lecz żaden nie powinien dominować. Dowiedziałyśmy się też o wielu możliwościach naszego działania, nawet gdy nie prowadzimy już jednostki.

Gdy konferencje dobiegły końca, czekała na nas gra przygotowana przez szefowe ze środowiska wrocławskiego. Idąc szlakiem krasnali zbierałyśmy informacje o historii miasta oraz ciekawostki na jego temat. Była to wspaniała okazja do integracji w zastępach, połączona z rozprostowaniem nóg, dobrą zabawą i odrobiną zwiedzania.

Podczas wieczornej ekspresji miałyśmy okazję poznać stereotypy o różnych krajach Europy. Biorąc udział w „Familiadzie” zgadywałyśmy, które z nich są najbardziej popularne wśród ludzi, a przedstawienia zastępów pomogły nam je sobie zwizualizować. Nie zabrakło śpiewu, zabawy i ogólnej radości. Można było pośmiać się i odpocząć po intensywnym dniu.

W niedzielny poranek, po Jutrzni i śniadaniu, spacerem przez wrocławską Starówkę udałyśmy się na Mszę do parafii Wojskowo-Cywilnej p.w. św. Elżbiety. Po Eucharystii, ciesząc się śliczną pogodą, wróciłyśmy do szkoły na ostatnią część konferencji. Agnieszka Gelar opowiedziała nam o wyjeździe na Zlot ZZ-tów we Francji, a Hanna Kosińska o ZZ-cie na Sycylii. Obie historie były okraszone zdjęciami, każda z nas mogła zadać dziewczynom pytania odnośnie organizacji takiego wyjazdu. Następnie Dorota Herdzik udzieliła nam wielu cennych i praktycznych porad oraz wskazówek odnośnie podejmowania trudnych decyzji w naszych jednostkach. Podkreślała, że takich wyborów nie należy się bać, ciężkie sytuacje będą pojawiać się zawsze. Drużynowa ma pełne prawo, a wręcz obowiązek rozstrzygającego głosu. Miałyśmy też okazję do przećwiczenia działania w sytuacjach problemowych. Po podzieleniu się na małe grupy, każda dostała jakiś przykładowy problemu, naszym zadaniem było ułożyć do niego schemat działania.

Radą Podsumowującą spotkanie zakończyłyśmy wiosenną Rzekotkę. Był to niewątpliwie bardzo owocny czas, podczas którego stworzona była przestrzeń zarówno do zdobycia wiedzy, poukładania w głowie wielu kwestii, jak również do integracji i zabawy.

Ogromnie dziękujemy dziewczynom z Wrocławia, za logistyczną organizację tego wydarzenia oraz zachęcamy inne środowiska do zgłaszania swoich miast w kolejnym przetargu!

 

Antonina Nowak sam.

Back to Top